call +381(0)65-46-46-764 mail pinkapartmani@gmail.com Agencija zadržava pravo uvećanja cena vikendom, praznicima i za vreme velikih dešavanja!
Vrati se

Na kafi kod kneginje Ljubice

Na kafi kod kneginje Ljubice
Autor teksta je Heiko de Jong, mladi poslovni čovek iz Holandije koji svakog meseca provede nekoliko dana u Beogradu.

Apartman u kojem sam odseo tokom svog prethodnog boravka u Beogradu bio je prilično blizu zanimljivog starinskog zdanja. Zahvaljujući prijateljima i još više zahvaljujući internetu, saznao sam da je to Konak kneginje Ljubice, supruge srpskog devetnaestovekovnog vladara. Jedno veče sam dugo posmatrao taj objekat u starinskom, tradicionalnom stilu i dobio želju da ga isto tako pogledam i iznutra. Delovao mi je kao da je iz nekog filma.

Po povratku u apartman čitao sam o konaku. Pročitao sam da je on reprezentativni primer gradskih kuća 19. veka u Beogradu i da je najpre trebalo da bude rezidencija vladara Miloša Obrenovića. Objekat je završen 1831. godine i bio je kasnije rezidencija kneza Mihaila.

Na jednom od sajtova sam video da se dva puta nedeljno u konaku kneginje Ljubice izvodi i monodrama pod nazivom „Na kafi kod kneginje Ljubice“. Ideja je zaista sjajna i reč je o tome da kustoskinja muzeja, obučena u nošnju po uzoru na onu koju je nosila kneginja Ljubica, govori o svom životu i životu u Beogradu u to vreme.

Posetioci sede kao njeni gosti i čak dobijaju kafu u malim šoljicama, u kakvim se nekada služila kafa u Turskoj i u zemljama gde se prostirala moćna turska imperija.

Na moju veliku žalost, moj srpski nije ni približno tako dobar da bih mogao da pratim i razumem monodramu, a izvođenje na engleskom jeziku moguće je samo za veće grupe stranaca.

Možda nisam slušao srpsku kneginju, niti pio njenu kafu, ali sam ipak obišao prostorije njenog doma. Pošto subotom konak radi duže nego radnim danima, predveče sam se prošetao od svog apartmana do te, nekada vladarske razidencije u Beogradu i proveo lepih pola sata razledajući enterijer i predmete iz tog doba. Na osnovu velikog broja predmeta koji se nalaze u objektu, nije uopšte teško stvoriti sliku o tome kako su izgledali domovi u Beogradu u tom periodu. Stil je malo orijentalni, a malo evropski, baš u skladu sa tim da je i Beograd u tom periodu bio na samoj granici ovih „svetova“.

Prošetao sam se i okolnim ulicama, na putu ka svom apartmanu, koji se nalazi nadomak mesta gde su nekada stanovali srpski vladari u Beogradu.

Nastavićemo da objavljujemo male putopise o Beogradu i Srbiji koje piše Heiko de Jong

Preporučujemo da pogledate:

Ada Ciganlija

Autor teksta je Heiko de Jong, mladi poslovni čovek iz Holandije koji svakog meseca provede nekoliko dana u Beogradu.Na Adi Ciganliji sam bio tokom jednog od svojih prvih dolaza...

Malo o Beogradu

Do sada smo Vam pisali o stvarima, znamenitostima i onome što trebate posetiti u Beogradu, a sada ćemo Vam pisati malo o Beogradu i njegovoj istoriji uopšte. Jedan prelep...

Stižu nam lepi dani

Hladnom vremenu je još malo kraj i treba da se probudite iz zimskog sna. Vreme je da uzmete kofere u ruke i posetite naš prelep glavni grad i vidite njgovu lepotu u proleč...

Košutnjak kao idealno mesto za beg od vrućine

Autor teksta je Heiko de Jong, mladi poslovni čovek iz Holandije koji svakog meseca provede nekoliko dana u Beogradu.Moj apartman u Beogradu jeste bio klimatizovan, ali sam odlu...

Nebojšina kula

Još jedna od bitnih stvari koje trebate posetiti u Beogradu je Nebojšina kula. Nalazi se na Kalemegdanu, pa verujemo da će Vas put sigurno odvesti u tom smeru.Jedna od na...

arrow_upward